צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
כניסה לאתר
דלג על כניסה לאתר כניסה לאתר
סגירה

כניסה לאתר

The Food Safety Modernization Act – חוק בטיחות המזון החדש בארה"ב

הגדל

החוק האמריקאי למודרניזציה בבטיחות מזון (FSMA) נחקק בעקבות שרשרת של אירועים טראגיים שהתרחשו בצפון אמריקה לקראת סוף העשור הראשון של המאה ה21. המשותף לאירועי בטיחות מזון אלה היה מערכת ניהול בטיחות מזון מאושרת שהתבססה על HACCP וגם פיקוח בלתי מספיק מטעם השלטונות הפדרליים. החוק נחתם על ידי הנשיא ברק אובמה בשנת 2011. מועדי הכניסה לתוקף של סעיפים שונים נמשכים מ-2016 עד 2020. בקישור זה קיים פירוט של המועד לכניסה לתוקף של כל אחד מחלקי החוק.

 

החוק מייצר מציאות חדשה במספר מישורים:

  1. שינוי ברעיון שיושב בבסיס שיטת ה- HACCP. בבסיס שיטה זו, שפותחה בשנות השישים של המאה הקודמת, המאמץ להגן על בריאות הציבור מתמקד בנקודות בקרה קריטיות בתהליך CCPs)). לפי דרישות FSMA זיהוי וניטור CCPs הנו רק מרכיב אחד במערך בטיחות המזון. קיימים עוד גורמים קריטיים רבים המשפיעים על בטיחות המוצר כגון: שרשרת האספקה ותוכניות הסניטציה. את אלה יש לנהל באותה חומרה ולקבוע עבורם את האמצעי הבקרה המונעת ואת הפעולה המתקנת בהתאם. שיטה חדשה זו מכונה HARPC (Hazard Analysist and Risk Preventive Controls). שיטה זו עולה בקנה אחד עם רעיון הoPRP המופיע בתקן ISO 22000 מאז 2005. לדוגמה, מפעל המייצר פסטרמה בעבר היה קובע CCP בשלב הבישול. היום, אותו מפעל יוסיף ל-CCP אמצעי בקרה מונעת (Preventive Control) או oPRP כגון תכנית למניעת זיהום צולב או תכנית להיגיינה של עובדים ועוד. תכניות אלה ינוהלו לפי FSMA בחומרה שאינה נופלת מניהול ה-CCP.
  2. מינוי אדם כשיר (מב"מ - מוסמך בקרה מונעת) PCQI (Preventive Controls Qualified Individual). זוהי הגדרה חדשה לאחריות על בבטיחות המזון הכוללת את אישור תוכנית בטיחות המזון ואימות שוטף של רשומות בטיחות המזון. מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) הגדיר את הכשירויות הנדרשות מאדם זה ונקבעו תהליכי הסמכה בהתאם.
  3. ה-FDA הגביר את מערך הפיקוח הפדרלי על יצרני מזון כולל יצרנים ברחבי העולם המייצאים מזון לארה"ב. הביקורות המבוצעות ע"י פקחי ה-FDA בעולם נעשות באופן יסודי ומקצועי ומחייבות היכרות מעמיקה עם הדרישות כמו גם עמידה מדוקדקת בהן. אי לכך, קיימת הצדקה להכנה יסודית לקראת הביקורת.

קישור לעמוד FSMA באתר ה-FDA

 

חברת שר יעוץ והדרכה מלווה ארגונים לקראת ביקורות FDA. כמו כן, אנחנו נמצאים בקשר עם גורמי ההסמכה הרשמיים בארה"ב ובקרוב נציע קורס הסמכה ל-PCQI בשפה העברית. בוגרי קורס זה יזכו לתעודת PCQI (מב"מ) המוכרת ע"י ה-FDA וגם לתעודת ראש צוות בטיחות מזון (רצב"מ) המותאם למערכות ניהול בטיחות מזון כגון: FSSC 22000, HACCP שירותים וטרינרים ועוד.

 לרישום כמתעניינים בקורס PCQI בשפה העברית, או לבירורים בנוגע לליווי לקראת ביקורת של הFDA, ניתן לפנות למשרדנו בטלפון 097492232 (שלוחה 3) או במייל Training@2sher.co.il .  
עבור לתוכן העמוד