צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
כניסה לאתר
דלג על כניסה לאתר כניסה לאתר
סגירה

כניסה לאתר

רשמים מכנס FoodDrinkEurope 2015

ביוני 2015, רוברט סגל, מנכ"ל חברת שר יעוץ והדרכה ושרון ראובני, המשנה למנכ"ל, ייצגו את ישראל בקונגרס שארגן ארגון המזון והשתייה האירופאי FoodDrinkEurope. הקונגרס נערך במתחם התערוכה העולמית EXPO 2015 במילאנו. תערוכות אלה מתקיימות עוד מהמאה ה- 19 והן האירוע הבינלאומי השלישי בגודלו בעולם מבחינת משקלו הכלכלי והתרבותי (אחרי גביע העולם בכדורגל והאולימפיאדה).
31/08/2015

נושא התערוכה הבינלאומית השנה, בה מציגות למעלה מ- 145 מדינות, הוא "מאכילים את כדור הארץ אנרגיה לחיים". במסגרת התערוכה הוצגו פרויקטים, מוצרים ורעיונות בנושאי מזון, קיימות וסביבה בניסיון לתת פתרון להזנת אוכלוסיית העולם ההולכת וגדלה במקביל למשאבי הטבע ההולכים ומדלדלים. הסיור בתערוכה היה מרשים ביותר ונתן לנו ההזדמנות לבקר בביתנים של מדינות שלעולם לא נצליח להגיע אליהן... ולמרות החום הגדול (למעלה מ- 30 מעלות צלזיוס בצל..) שוטטנו וניסינו להספיק כמה שיותר והצלחנו להגיע רק לכ- 20% מהביתנים בתערוכה.

 

מעניין היה לראות את סופר מרקט העתיד של COOP, בו יוצגו נתוני המוצר על מסך ייחודי. עם נגיעה במסך נוכל להשוות בין מוצרים הן בהיבט התזונתי והן בהיבט הסביבתי. המסך יודיע לנו אם המוצר יוצר לוקאלית או שחומרי הגלם הגיעו ממקום מרוחק, מהי טביעת הרגל הפחמנית של המוצר ומהם ערכיו התזונתיים.

 

היינו מאד גאים בביתן הישראלי, שהיה אחד המרשימים בתערוכה, בו סופר סיפורה של ישראל בהיבט החקלאות וייצור המזון והוצגו פתרונות חדשניים של תעשיית המים, ציוד חליבה ועוד. השימוש בדוגמנית מורן אטיאס בהחלט משכה הרבה איטלקים לביתן.. 

 

ארגון FoodDrinkEurope החליט לקיים את הקונגרס התקופתי תחת קורת גג התערוכה ולדון באותם נושאים ממש. המרצים שהשתתפו בכנס היו מהשורה הראשונה בעולם בתחומי מזון וקיימות, נציגי EU, OECD, EFSA, BIA ארגון המזון האירי, ,WWFUNEP, ונציגי תעשייה Unilever, Nestle, Mondelez ורבים אחרים.

 

הכנס התקיים במשך חמישה ימים ובכל יום נדון אספקט אחר של נושא הזנת אוכלוסיית העולם ברקע שינוי האקלימי והחברתי המתרחש בימים אלה:

 

 

כהכנה לכנס ובסיומו הופקו מספר מסמכים מעניינים מהם ניתן ללמוד על רגולציה שבדרך, על בעיות איתן מתמודד סקטור המזון ובעיקר נושא צריכת היתר, מקומם של תוספי המזון והתזונה וטיפול בפסולת מזון. מומלצים במיוחד שני מסמכים מאירי עיניים:

 

1.  מסמך העוסק בבעיית בזבוז המזון העולמי ודרכי הטיפול בה:

 

Preventing food wastage in the food and drink sector

 

2. מסמך העוסק בנחיצות של ענף המזון להתחשב בהשפעתו המכרעת על שינויי האקלים, בעיקר פלטות גזי חממה וצריכה של מים נקיים:

 

A Time to Act - Climate Action and the Food and Drink Industry

 

עוד מצגת מעניינת הועברה ע"י ארגון המזון האירי BIA בה סיפר מנהל הארגון על על פרויקט פיילוט בשם "Original Green" בו גויסו בעלי החוות במדינה לייצור בשר בקר להתחשב בבעיות הסביבתיות אותו יוצר הענף (פליטות גזי חממה, רווחת בעלי חיים, צריכת מים ועוד). הוקמה מערכת רישום, מדידה ומבדקים לבחינת ביצועי ספקי החלב במטרה לשפרם בעתיד. התוכנית הנה וולונטרית ונרשמו אליה כ- 85% מבעלי החוות באירלנד.

 

נציג רשות בטיחות המזון ב-EFSA הציג גישה חדשה לניהול סיכונים בתעשיית המזון. גישה זו משלבת ניהול סיכוני בטיחות מוצר שאנו מכירים היום, עם ניהול סיכוני סביבה עבור חומרי הגלם ותהליכי היצור. לדעתו יש לבצע הערכת מחזור חיים LCA במסגרת הערכת הסיכונים ולהתבונן בסיכון לבריאות הצרכן ולבריאות הסביבה (צריכת מים, שימוש בחומר מקביל סביבתי יותר וכדומה).

 

עיקר התכנים בכנס עסקו בדרכים לספק את צריכת המזון העולמית שאוכלוסייתה גדלה כל הזמן. נקודת מבט שונה הציג נציג UKWWF ובה טען שיש להקטין את הצריכה ובכך לספק את צורכי העולם הגדלים ב-60% בגידול בייצור ב- 30% בלבד (הערכות הגידול לשנת 2050). לטענתו, פסולת המזון אינה הבעיה אלא סימפטום (800 מיליון טון של פסולת נזרקים כל שנה מצד אחד ואילו בעולם כ- 600 מיליון רעבים). נקודת המפתח היא הקטנת צריכה וצריכה נבונה. הקטנה בצריכת נתרן, דיאטה דלה יותר בפחמן ועוד.

Live well for Life. 

 

ולסיום שמענו הרצאה מצוינת של Ken Hughes, מומחה להתנהגות צרכנית. קן הרצה על "הצרכן החדש" ועל השינוי שיצרני המזון מוכרחים להבין: שימוש ברשתות חברתיות להעברת מידע ורשמים, שינויים בהרגלי צריכה (יותר מזון טבעוני, יותר "מזון איטי" (slow food).

 

https://www.youtube.com/watch?v=YzaOFl6VZLI 

 

https://www.youtube.com/watch?v=twz2MfWITNc 

 

סיכום תכני הקונגרס, מצגות, המשתתפים ומידע נוסף ניתן למצוא בקישור:

 

FoodDrinkEurope Congress 2015- A Taste of Tomorrow

 

 

 

 

 

 

 

עבור לתוכן העמוד