צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
כניסה לאתר
דלג על כניסה לאתר כניסה לאתר
סגירה

כניסה לאתר

זהירות, רימון!

הגדל

"אני חושב שאני מפתח שפעת" התלונן אבישי בפני שוש, רעייתו המודאגת. "כואב לי כל הגוף".

בגיל 48 אבישי מעיד על עצמו שהוא "בריא כמו שור". הוא אוכל נכון, ישן כמו שצריך, לא מעשן... מלבד בעיית הכולסטרול הגבוה שירש מאמו... טפו טפו טפו.

תוך כמה ימים הכאבים הלכו והתגברו ואבישי התחיל לצלוע מכאב חזק ברגל ימין. הוא, כמובן, המשיך להתעלם מתחנוני שוש והילדים שילך כבר לרופא המשפחה. בריא כמו שור ועקשן כמו פרד (אולי הוא בכלל צריך לראות ווטרינר?).

אבישי לא ישכח את היום בו החליט שהגיע הזמן להיבדק. היה זה יומיים אחרי יום כיפור והוא התעורר מוקדם להתחיל את מלאכת בניית הסוכה. הוא קם ממיטתו, מנסה להתעלם מהכאבים האיומים, ניגש להטיל את מימיו כשהוא מזמזם לעצמו "פטיש, מסמר, ניקח מהר..". כשהוא ראה שהשתן שלו בצבע של קולה, הפסיק לזמזם ואמר לעצמו "זאת לא שפעת".

כשרופא המשפחה ראה את השתן של אבישי ושמע את התפתחות המחלה, הוא שלח אותו מיד למיון תל השומר. שם, התחילו עם בדיקות דם ושתן. התוצאות הצביעו על ערכים מטורפים של CPK ואשלגן בדם. בדיקת מיוגלובין בדם נמצאה חיובית. בדיקת השתן שלו הראתה רמה גבוהה של המוגלובין, אך בבדיקה מיקרוסקופית של השתן לא היו כדוריות דם אדומות. כשעשו בדיקת מיוגלובין בשתן, גם שם נמצאה תוצאה חיובית.

מספר שעות אחרי הגעתם לבית החולים, ד"ר אברהמי, מומחית לרפואה פנימית, נכנסה לחדר של אבישי והתחילה להסביר לו ולשוש את המצב:. "יש לי חדשות מדאיגות" אמרה בסבר פנים חמורות. "נראה שאבישי סובל ממחלה בשם ראבדומיוליזיס" (Rhabdomyolysis).

ד"ר אברהמי הסבירה: "מאיזו שהיא סיבה שאינה ברורה לנו, הגוף של אבישי מפרק את מסת השריר שלו. כתוצאה מפירוק זה, משתחררת כמות גדולה של מיוגלובין מהשריר אל מחזור הדם. הכליות מנסות לפנות את החומר אך הן מתקשות, וקיימת סכנה שהכליות נפגעו. כרגע, אתה מקבל כמות גדולה של נוזלים לתוך הוריד דרך אינפוזיה, ואני מקווה שנצליח להציל את התפקוד הכלייתי שלך".

"אבל ממה זה נגרם?" שאלה שוש. "אבישי בריא כמו שור". "אנחנו לא יודעים. המצב הזה אופייני לאנשים שעוברים טראומה חזקה הפוגעת בשריר. האם עברת איזו שהיא תאונה? האם אתה עוסק בספורט אינטנסיבי?" אבישי ענה שהוא לא עבר שום תאונה ושהספורט היחיד שעשה לאחרונה היה להחליף ערוצים בין ערוצי הספורט בטלוויזיה. הרופאה אמרה לו לנוח ושהיא תעדכן אותם כשיהיו עוד תוצאות של בדיקות.

ד"ר אברהמי חזרה למשרד שלה על מנת לקרוא יותר על המחלה והגורמים שלה. באחד המאמרים היא ראתה קצה חוט. אבישי מטופל בסטטין, תרופה להורדת כולסטרול. אחת מתופעות הלוואי הנדירות של התרופה היא ראבדומיוליזיס. אבל הוא לוקח את התרופה כבר שנה וחצי ללא סיבוכים. מה קרה עכשיו? אולי טעה במינון? אולי החל לצרוך עוד תרופה במקביל? אולי שילוב עם אלכוהול או סמים? יש משהו שהחולה לא מספר...

"לא, לא לקחתי יותר סטטין ממה שאני צריך. לא, אני לא לוקח שום תרופה אחרת. לא אני לא עושה סמים ולא שתיתי מימיי יותר משני בקבוקי בירה בערב. מה זה השאלות האלה? הגוף שלי אוכל את עצמו מבפנים, הכליות שלי הולכות למות, ואת שואלת אותי שאלות הזויות?"

"אבישי, אני מבינה איך אתה מרגיש. אלה אינן שאלות הזויות. אנחנו מנסים יחד לאבחן את המקור למחלה ואני צריכה את שיתוף הפעולה שלך. האם יש משהו שאתה לא מספר לי? נסה להיזכר אם שינית משהו באורח החיים שלך בשבועות האחרונים? האם עוד משהו מציק לך?"

"ספר לה על העצירות, אבישי" אמרה שוש בשקט. "מה הקשר לעצירות?!" הוא השיב לאשתו בחוסר סבלנות. "מה את מבלבלת את המוח?!". "הכל יכול להיות קשור" התערבה הרופאה. "אני אומר לך שזה לא קשור. העצירות היא בגלל הרימונים. ידוע שרימונים עושים עצירות. זה נורמאלי. אפילו ממליצים על רימונים לאנשים הסובלים משלשול." "אתה אוכל הרבה רימונים, אבישי?" שאלה ד"ר אברהמי. אבישי הסביר: "לפני ראש השנה אמא של שוש הביאה לנו מסחטת רימונים וארגז של רימונים מהמושב שלהם. היא יודעת על בעיית הכולסטרול שלי ואמרה לי שמחקר חדש הוכיח שמיץ רימונים מוריד כולסטרול. מאז, התחלתי לשתות כוס מיץ רימונים סחוט טרי בבוקר".

התעלומה פוענחה! ד"ר אברהמי נזכרה שהייתה בכנס לפני כשנה בו הוצג מקרה שפורסם ב- American Journal of Cardiology בו גבר שהיה מטופל בסטטין פיתח ראבדומיוליזיס אחרי שהחל לצרוך מיץ רימונים. מסתבר, שיש משהו במיץ רימונים (וגם במיץ אשכוליות) שמעכב ציטוכרום P450 במעי ומפריע לגוף לסלק את הסטטין. כך, שאם שותים כמויות גדולות של מיץ אשכוליות או מיץ רימונים במהלך טיפול בסטטין, עלול להיווצר מצב המדמה נטילת עודף סטטין אשר יכול להוביל לפירוק שריר ופגיעה בכליות.

אבישי החלים וחוגג השנה את ראש השנה עם משפחתו. הכולסטרול שלו בשליטה והוא מתענג על כמה גרגירי רימון מדי פעם. מאז המקרה, הוא ממשיך להמליץ על מיץ רימונים, אך הוא מציע, בצדק, להתייעץ עם הרופא/ה לפני שמערבבים בין תרופות, אפילו אם מדובר בתרופות סבתא.

שנה טובה!

עבור לתוכן העמוד