צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
כניסה לאתר
דלג על כניסה לאתר כניסה לאתר
סגירה

כניסה לאתר

אימה בשחקים

הגדל


"דוקטור.... דוקטור שפירא can you hear me..." קולו הרך אך המודאג של דייל האוויר טאופיק, חלחל לעומק השינה הכל כך נחוצה של ד"ר אילנית שפירא. מחלקת התיירים של טיסת Emirates מספר 832 מדובאי לסיישל הייתה בשעה מוקדמת זו של הבוקר אפלה ושקטה. רוב הנוסעים נמנמו בתנוחות בלתי אפשריות, עטופים בשמיכות, פה ושם אור קריאה שולח אלומה אל ספר של נוסע המתקשה להירדם ומספר נוסעים קטן מתבונן במסכים עליהם מרצדות עלילות שונות ומשונות, שאף אחת מהן לא מתקרבת לעלילה שמיד תתפתח מעל שמי האוקיאנוס ההודי.

באותו זמן, במרחק של 3000 ק"מ, בחדר קטן ולא מספיק מאוורר, בבסיס מודיעין אי שם, סג"מ אודי, אוזניות לראשו, מבואס מזה שהוא מפסיד את סדר הפסח עם משפחתו, קלט שיחה מוזרה וקטועה בפרסית: "... دشمن صهیونیستی ... امارات متحده عربی ... مسمومیت ... انتقام ...". תוך דקות עודכנו הקודקודים הרלוונטיים, ומפעילים החלו להפעיל את מי שצריך להפעיל על מנת לשפוך אור על הידיעה...

"דוקטור שפירא, סליחה על ההפרעה. את יכולה לבוא איתי רגע בבקשה?" לחש טאופיק באנגלית מושלמת. "במה מדובר?" שאלה הרופאה בשקט כדי לא להפריע לבן זוגה דוביק, שנחר חרישית לידה. "יש לנו נוסע עם בעיה רפואית ואת הרופאה היחידה במטוס. בואי מהר בבקשה". בעודה מתקדמת לעבר אזור המטבחון הקדמי בעקבות הדייל, אילנית הבינה שהיא נקלעה לסיטואציה ממנה חששה מאז שסיימה את בית הספר לרפואת שיניים: "?Is there a doctor on board".

כשהשניים הגיעו ליעדם הם פגשו מספר אנשי צוות מודאגים ומספר נוסעים סקרנים מתגודדים סביב דמות שכובה על רצפת ה-galley, נאנקת מכאבים, וריח חזק של קיא מעורב עם אלכוהול שהזכיר לרופאת השיניים כמה מסיבות עליהן היא די מתחרטת מעברה הסטודנטיאלי.

החולה, ישראלי בן 39, כמו אילנית ודוביק, היה בדרכו לבלות את חג הפסח ביעד אקזוטי רחוק רחוק מהטרפת בישראל, כשפקדו אותו כאבי בטן שהובילו מייד להקאות חריפות, התמוטטות ואפיסת כוחות. הערכת מצב מהירה שביצעה ד"ר שפירא הראתה שהחולה ערני, מגיב, הדופק שלו מהיר אך חזק ושהוא מאד מאד סובל. במהלך הבדיקה הוא הקיא שוב, את מעט מיצי הקיבה שעוד נותרו בקיבתו המסכנה.

במהלך הטיפול הראשוני בחולה, נשמעה המולה מספר שורות לכיוון ירכתי המטוס. נוסעת שניסתה להגיע אל תאי השירותים, שהיו כולם תפוסים, הקיאה במעבר והתמוטטה. וכך, בזה אחר זה, עוד ועוד נוסעים החלו לצרוח מכאבים, להקיא את נשמתם ולזעוק לעזרה, לשווא.

בשעה 04:20 הוכרז מצב חרום בטיסה 832.

לד"ר שפירא הצטרפו עוד חמישה נוסעים ואנשי צוות עם הכשרה של מגישי עזרה ראשונה, והצוות המסור עשה כל שביכולתו לתת מענה לכולם, כולל נוסעת קשישה אחת שנכנסה למצוקה נשימתית וטופלה באמצעות חמצן. הם הצילו, ככל הנראה, את חייה.

במהלך שעתיים וחצי, עד לנחיתת האונס בשדה התעופה הבינלאומי בויקטוריה, סיישל, מספר הקורבנות עלה ל-182 נוסעים ושני אנשי צוות. מתוכם נספרו מעל מאה ישראלים. כל האמבולנסים באי éMah המתינו על הקרקע, וארבעת בתי החולים הקטנים של האי נערכו לקליטת הנפגעים.      

אחד הנוסעים הישראלים, עובד משרד החוץ בחופשה עדכן, באמצעות חיבור הווי-פיי במטוס, את שגריר ישראל בניירובי שמייד דאג להוציא שלושה נציגים בטיסה מיוחדת לסיישל. חדר המצב של משרד החוץ בירושלים נכנס לפעולה, ועודכנו ראשי מערכת הביטחון.

ראש המוסד עדכן את ראש הממשלה והקבינט על הידיעה שהועברה מ-8200 ושייתכן שבשמי האוקיינוס ההודי מתחוללת פעולת איבה מכוונת. כל הישראלים על טיסה 832 הם בטיסת המשך שיצאו מתל אביב לדובאי ערב קודם בדרכם לחופשת חלומותיהם באיי סיישל. כל העת, כמעט עד לנחיתה, הקבינט קיבל עדכונים מתוך הטיסה, שהועברו בזמן אמת לאנשי רפואה בכירים על מנת לנסות להבין עם מה הנוסעים מתמודדים.

סוף סוף, בשעה 06:50, טיסת הבהלות נחתה בשלום. החולים פונו במהירות וביעילות לבתי החולים, חוברו לנוזלים... מי שעדיין סבל מהקאות קיבל מטוקלופראמיד לווריד. דגימות מזון ומים נלקחו למעבדה הממשלתית בויקטוריה הבירה ותוך מספר שעות, כל החולים התאוששו למעט מספר אנשים שהמשיכו לסבול משלשול, אך כולם יצאו מכלל סכנה והצליחו ליהנות מחופשת פסח בגן עדן, שהחל בגיהינום.

מבדיקות המעבדה שנערכו בתוכן הקיבה של חולים ובדוגמאות מזון, נמצא שכריכי חביתה שהוגשו כשעה אחרי ההמראה היו מזוהמים ברעלן של חיידקי סטפילוקוקוס אאוראוס. בתחקיר שנערך במטבח חברת ההסעדה, שסיפקה לחברת התעופה את ארוחת הבוקר בדובאי, נמצא טבח עם פצע מזוהם ביד. מדגימות שלקחו מהפצע בודדו חיידקי סטפילוקוקס אאוראוס התואמים את חיידק ההתפרצות. עוד נמצא, שהכריכים נשמרו במהלך שעות רבות בטמפרטורת החדר ולא בקירור כנדרש. הפרת בטיחות מזון זו אפשרה לחיידקים שעברו לכריכים מידו המזוהמת של הטבח להתרבות, ותוך כדי התרבותם לייצר כמויות מכובדות של הרעלן שגרם לסימני ההרעלה בקרב הנוסעים המסכנים. כשהכריכים חוממו במטבח המטוס לפני ההגשה, רוב חיידקי הסטפילוקוקוס הושמדו, אך הרעלן, העמיד בחום, נותר לבצע את זממו.

ובינתיים, בקריה בתל אביב, גורמי מוסד עדכנו, שמקור מהימן באמירויות גילה, שהשיחה שנקלטה עסקה בכך שמספר בכירים אירניים שנפשו בדובאי סבלו מהרעלת מעיים, והם חשדו שזאת הרעלת נקמה של האויב הציוני. זרקו רעיון...

חג שמח, כשר ובטיחותי לכל עם ישראל, בארץ ובעולם.

הערות המחבר:

הסיפור וכל הדמויות בו הם פרי דמיונו של המחבר. יחד עם זאת, ההשראה לסיפור מגיעה מאירועים רבים בהם אנשים סבלו מהרעלות מזון במהלך טיסה, ובפרט מתקרית ההרעלה ההמונית במהלך טיסת שכר שיצאה ב-1975 מטוקיו בדרכה לפריז עם מאות בכירים מחברת קוקה קולה. בחניית ביניים באלסקה הועלו לטיסה חביתות מזוהמות ברעלני סטפילוקוקס אאוראוס ובחניית הביניים הבאה, בקופנהגן, 197 נוסעים ואנשי צוות הורדו מהטיסה ואושפזו. נמצא טבח שעבד בחברת הסעדה באלסקה עם פצעים מזוהמים באצבעות ידו והפרות של שרשרת הקור. בעקבות הפרשה, מנהל חברת ההסעדה, Kenji Kuwabara, שם קץ לחייו.

לקריאה נוספת:

דיווח על האירוע בטיסה מיפן לפריז בוויקיפדיה

דיווח על הרעלת מזון בקרב צוות טיסה מ-2013

מידע מדעי על הרעלת מזון סטפילוקוקית

עבור לתוכן העמוד