צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
כניסה לאתר
דלג על כניסה לאתר כניסה לאתר
סגירה

כניסה לאתר

  .

  חדשות מהינשוף גיליון 93

  26/08/2018

  החזרה יזומה של מוצרים מרחבי העולם

   

  מדינה שם החברה מוצר  גורם הסיכון  הערות  מקור הידיעה
  הונג קונג Fromages Mons Sas גבינה אי. קולי מיובא מצרפת מקור
  ארה"ב Eddy Packing Company נקניקיות מעושנות חתיכות פלסטיק מקור
  בלגיה Halal Food Chakirs אבקת ג'ינג'ר בצילוס צראוס מקור
  דנמרק Scandic Food דבש חתיכות מתכת מקור
  ארה"ב ConAgra בשר מבושל מצונן עצמות מקור
  אנגליה Fabricake Sugarcraft צבעי מאכל רמות גבוהות של נחושת מקור
  סינגפור Frezfrut ממרח ביצים וקוקוס נוכחות של גללי מזיקים בתהליך הייצור תוצרת מלזיה מקור
  הונג קונג חנות מקומית פטריות פורצ'יני בתפזורת נוכחות של פטריות רעילות מקור
  אנגליה  Tees סוכריות גומי   נוכחות קרגינן - סכנת חנק לילדים   מקור
  אוסטרליה Sunny Queen ביצי חופש אורגניות תקלה בניקיון הביצים- נוכחות צואה על הקליפות מקור
  קנדה Love Child Organics and PC Organics מזון תינוקות תקלה באריזה הגורמת לקלקול מוקדם מקור
  ארה"ב Seavin יין חתיכות זכוכית בבקבוקים מקור הזכוכית בתקלה אצל יצרן הבקבוקים מקור
  ארה"ב Aunt Kitty's Foods רוטב לעוף בישול חלקי, התנפחות פחיות מקור

   

   

   

  ארה"ב - התפרצות שלא חסה

   

  בחודש יולי הסתיימה בארה"ב התפרצות של חיידק ה- E.coli בחסה ערבית.

  ההתפרצות החלה בחודש אפריל והוגדרה כגדולה ביותר מסוגה בעשרות שנים האחרונות.

  על פי נתונתי ה- CDC כ-210 איש נדבקו בחיידק ב-36 מדינות בארה"ב, מתוכם אושפזו 96 איש.

  27 מהנדבקים לקו בכשל כלייתי. חמישה נפטרו.

  מחקירת המקרה עלה כי הסיבה להתפרצות היא חוות בקר גדולה בקרבת מקור מי ההשקייה.

  מקור הידיעה

   

   

   מומבאי - הכל נשאר במשפחה

   

  צעירה בת 23, אשר חשה מושפלת מיחסם של המשפחה של בעלה כלפיה עקב צבע עורה הכהה, החליטה לנקום ע"י הכנסת חומר הדברה המיועד להריגת נחשים, למזון בארוחה משפחתית. 120 איש הורעלו מתוכם 80 איש אושפזו. חמישה נפטרו. בתחילה חשבו כי מדובר בהרעלה מקרית ומצערת, אך התנהגותה של הצעירה לאחר מותם של חמשת הקורבנות, הצביעה כי מדובר בהרעלה מכוונת והיא נעצרה ע"י המשטרה.

  מקור הידיעה

     

   

  ארה"ב - סלמונלה על הבוקר

   

  חברת דגני הבוקר המוכרת Kellogg's ביצעה החזרה יזומה נרחבת לדגני הבוקר מסוג Honey Smacks (חיטה תפוחה עם דבש), עקב נוכחות של חיידקי סלמונלה מזן Mbandaka. דווח על כ-100 אנשים שנדבקו בחיידק מתוכם 30 אושפזו בבית חולים. לינשוף נודע כי מקור הזיהום נמצא במפעל קבלני אשר מייצר את המוצר עבור ענקית המזון. הינשוף ממשיך לעקוב.

  מקור הידיעה 

    

   

  לוקסמבורג - דגים מדאיגים

   

  הרשת הקמעונאית Cactus ביצעה החזרה יזומה לשני מוצרי סשימי לאחר שחמישה אנשים סבלו מהרעלת היסטמין בעקבות צריכת המוצר. הסשימי יוצר בהולנד ומקור ההיסטמין היה מטונה גולמית שיובאה מסרי לנקה. לפי מיטב ידיעתו של הינשוף, אין קשר בין ארוע זה לבין חקירת שלטונות אירופה הנוגעת לסחר בטונה המיועדת לתעשיית השימורים כטונה טריה.

  מקור הידיעה

    

   

  רומניה - הפסקת עשר ארוכה במיוחד

   

  120 ילדי בית ספר במדינה נשלחו לטיפול בבית חולים עקב הרעלת מזון. מהנהלת בית הספר נמסר שמקור ההרעלה כנראה בכריכים שנקנים במרוכז ומחולקים לילדים. לפי המתואר בתקשורת הרומנית, הינשוף מעריך כי מדובר בהרעלת סטפילוקוקוס אאוראוס.

  מקור הידיעה 

   

    

  אבו דאבי -  בטיחות מזון להמון

   

  באבו דאבי הולכת ומתרחבת תכנית המיועדת למבשלים ועוזרי בית, אשר תקנה להם ידע בסיסי בכללים הנדרשים לשמירה על בטיחות המזון במטבחים הביתיים בהם הם עובדים. מדובר בקורס של יום אחד. עד כה עברו את ההשתלמות מעל רבע מיליון מבשלים והנתונים מצביעים על ירידה של 19% בהפרות בטיחות מזון. בהשראת אבו דאבי ומיזמים דומים בעולם, חברת שר יעוץ והדרכה הודיעה על פתיחת השתלמות בטיחות מזון בת יום אחד המיועדת לעובדי הסעדה, מסעדות ובתי קפה. המחזור הראשון מתוכנן לצאת לדרך בחודש אוקטובר הקרוב. 

  מקור הידיעה 

    

   

  שוודיה - פירה קטלני לכאורה

   

  התקשורת בשוודיה דווחה על 4 מקרי מוות שנקשרו לנוכחות חיידק הליסטריה במנות המזון המוכן של חברת Food Company. מומחים מהמרכז לבקרת מחלות מדבקות המקומי טענו שלא ניתן לקשר באופן ישיר את ההרוגים לחיידק, אך עדיין בוצעה החזרה יזומה לכל המוצרים. מחברת המזון נמסר שמקור הזיהום הוא במכונה המייצרת את פירה תפוח האדמה במנות.

  מקור הידיעה

    

   

  משבר הליסטריה בדרום אפריקה - הינשוף מעדכן

   

  ארגון הבריאות העולמי מסכם את מה שהוכתר כתפרצות הליסטריה החמורה ביותר בהיסטוריה. מאז חודש ינואר 2017 ועד למרץ 2018 אובחנו ברחבי המדינה כאלף מקרי ליסטריה מונוציטוג'נס. הארוע גבה מעל 200 קורבנות, ביניהם כ-80 ילודים. 

  מקור ההתרפצות הוא בנקניק מסוג Polony, גרסה דרום אפריקאית פופולרית של מורטדלה. המוצר שייך לחברת Enterprise Foods, שהיא חלק מקונצרן הענק Tiger Brands. המוצר יוצר במפעל החברה ב-Polokwane, בירת מחוז לימפופו בצפון המדינה. בעקבות המקרה החמור שלטונות צפון אפריקה נוקטים בשורה של פעילויות ורפורמות לשיפור מערך הפיקוח על מזון בכלל ועל מוצרים מהחי בפרט. הייצור בכל מפעלי Enterprise הופסק ולא חודש נכון לפרסום מהדורה זו. בעקבות הרחבת הדגימות בכל רחבי המדינה נמצאו חיידקי LM גם במפעל בשר של חברת RCL המייצר את המותג Rainbow Chicken וכל מוצרי חברה הורדו מהמדפים.

  ניתן לייחס את גודל האירוע לתשתית הדיווח והתקשורת שלא איפשרה לשלטונות לקשור בין התחלואה לבין מקור החיידק בתוך זמן סביר. הינשוף ממשיך לעקוב אחר חקירת האירוע.

  הרחבה נוספת בויקיפדיה

  הודעה של ארגון הבריאות העולמי

   

   

  ארה"ב - הקפה? על הפנים

   

  בוצעה החזרה יזומה של כ- 65 אלף פחיות קפה של חברת Illy עקב פגם בפחית שעלול לגרום למכסה לעוף ולפגוע במשתמש בעת פתיחת הפחית. ההחזרה היזומה לא פורסמה ע"י ה-FDA עקב העובדה שתכולת הקפה תקינה.

  מקור הידיעה 

   

    

  אנגליה - סרט רע

   

  רשת החדשות BBC ערכה תחקיר על שלוש מרשתות בתי הקולנוע הגדולות במדינה ושלחה דגימות של משקאות קלים לבדיקות מעבדה. רמות גבוהות של סלמונלה נמצאו במשקאות עצמן וליסטריה נמצאה במחזיקי הכוסות ובכיסאות הקולנוע. סימן שאלה הוטל על רמת הניקיון וההיגיינה בבתי הקולנוע המדוברים.

  מקור הידיעה 

   

   

  ספרד -  התרמית מתבהרת

   

  במהלך שנת 2017 דווח על מקרי תרמית רבים בהם תיירים הגישו תלונות שווא על הרעלות מזון בבתי מלון. אישה נוספת הודתה כי קיבלה 5,600 אירו על כל 1,000 שמות וטלפונים של תיירים בריטים שמכרה לארגונים אשר עודדו אותם להגיש תלונות שווא. היא מכחישה שלה או לעובדיה היה חלק בתקשורת עם התיירים.

   מקור הידיעה

   

    

   קנדה - מפיצים צדפות

   

  דווח על התפרצות נורו-וירוס עקב זיהום בצדפות שמקורן בבריטיש קולומביה, קנדה. עד כה נספרו 132 מקרי תחלואה. צדפות מהאזורים הנגועים יוצאו למדינות רבות בארה"ב. זו לא הפעם הראשונה בה נמצא קשר בין אכילת צדפות לא מבושלות לבין תחלואה מנגיפי נורו. מקור הנגיף הוא בצואת אדם והוא מגיע אל הצדפות באמצעות ביוב המוזרם למקורות המים בהם הצדפה חיה. קיימת חשיבות רבה לרכוש צדפות רק ממקורות מאושרים ומהימנים.

  מקור הידיעה

    

   

  הינשוף חוקר - חדשנות עם ריח טוב

   

  חוקרים בבריטניה פיתחו חיישן רגיש לריח שניתן יהיה להצמיד לחבילות בשר. החיישן ישלח אות לטלפון החכם כשמופרשים מן הבשר כימיקלים המצביעים על קלקול. המצאה מסוג זה עשויה להפחית הרעלות מזון שמקורן בקלקול בשר.

  מקור הידיעה

   

    

   

  הינשוף מעדכן - סלמונלה בביצים

   

  בגיליון הקודם פרסם הינשוף החזרה יזומה נרחבת של ביצים מחוות Rose Acre Farms עקב נוכחות סלמונלה. בהתפתחות האחרונה דווח על 45 אנשים שחלו, מתוכם 11 אושפזו בבתי החולים.

  עדכון על החקירה
  לומדים בטיחות מזון - מחזור 5 של קורס "דע את האויב" יוצא לדרך


  germs

  בחודש אוקטובר ייפתח ברחובות הקורס היוקרתי "דע את האויב". הקורס מוגבל למספר משתתפים קטן ונפתח פעם אחת בשנה. במהלך 32 שעות לימוד, המשתתפים רוכשים ידע מעמיק על גורמי סיכון בטיחות מזון ועל אמצעי הבקרה להתמודדות מולם. הקורס מפגיש את המשתלמים עם המרצים הטובים בארץ, כל אחד מוביל בתחומו. המהלך הקורס המשתתפים מנתחים ומציגים ארועי בטיחות מזון אמיתיים מהעולם.

  מידע נוסף

  עבור לתוכן העמוד