צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
כניסה לאתר
דלג על כניסה לאתר כניסה לאתר
סגירה

כניסה לאתר

  .

  חדשות מהינשוף גיליון 97

  11/08/2019


  גופים זרים - ריקולים שונים


  ארה"ב - חומר זר בסלטי אפונה עם בייקון של Buehler's Foods
  ארה"ב - חתיכות פלסטיק בצנצנות רוטב Ragu של חברת Mizkan America
  קנדה - שבבי מתכת בגלידות בצורת סנדוויץ' של חברת Agrapour תחת המותגים Iceberg ו- Augustin Originale
  ארה"ב - שברי פלסטיק בעוגיות תוצרת Bimbo Bakeries תחת המותג Entenmanns's  ליסטריה מונוציטוג'נס - ריקולים שונים

   

  קנדה - גבינת גאודה פרוסה מתוצרת Polish Trade Center תחת המותג Ryki

  ארה"ב - מזון נא קפוא לכלבים מתוצרת Texas Tripe במגוון מותגים

  צרפת - גבינות שונות תחת המותג Casterieu   

  סלמונלה - ריקולים שונים

    

  ארה"ב - תבלין ל- taco של הרשתות .H.E.B ווולמארט. המשווק הוא Williams Foods. היצרן: חברת Mincing Spice. המרכיב הנגוע: כמון

  ארה"ב - זרעי שומר תוצרת Mountain Rose Herbs

  קנדה - תה מתוצרת Gaia Garden Herbals

  צרפת - גבינות רוקפור של חברת Société

  ארה"ב - עלי בייבי תרד של חברת Dole
  ארה"ב - ריקול של מוצרי בשר בגלל פציעה של עובד!

   

  STEAK
  משרד החקלאות האמריקאי (USDA) הודיע על ריקול של כ-350 ק"ג בשר בקר שהופץ על ידי חברת US Foods מברמינגהם, אלבמה. 

  על פי ההודעה, אחרי שהמוצרים הופצו למסעדות, הסתבר שעובד נחתך תוך כדי עבודה וקיים חשש שהמוצרים זוהמו. הינשוף מוסיף שמדובר באירוע מאד יוצא דופן ויש לנו הרגשה שיש משהו שלא מספרים לנו כאן. 


  מקור הידיעה


  בתוך כך, מרכול בשם Fry's בפניקס, אריזונה הודיע על ריקול של כעשרים מוצרי מעדניה מחשש למה שהם מכנים "פתוגן הנישא בדם" בעקבות ממצא שהתגלה במבדק פנימי! גם במקרה זה רב הנסתר על הגלוי. החנות שייכת ל- Kroger, חברה קמעונאית ענקית.  ארה"ב - פוצחה תעלומת הציקלוספורה

   

  basil
  כפי שדווח בחדשות מהינשוף בגיליון 96, בקיץ האחרון היו מספר התפרצויות מטפיל המעיים החד תאי, ציקלוספורה קיאטננסיס. כפי שהינשוף חשד, נמצא קשר בין המקרים. המרכז לבקרת המחלות (CDC) הצליח למצוא מקור משותף לכלל המקרים, ריחן שיובא לארה"ב מחברת Siga Logistics במקסיקו. 

  ראוי לציין שטפילי מעיים חד תאיים אופיינים לתוצרת חקלאית הנקטפת במקומות בהם ישנם תנאי תברואה ירודים. מניעת הפצת הטפיל מחייבת שילוב של תנאים חקלאיים נאותים ובקרה על הספקים וטיפול בתוצרת באמצעות שטיפה וחיטוי. במוצרים עדינים שלא מחזיקים מעמד טוב בתהליכי שטיפה וחיטוי, כמו ירקות עליים (במיוחד ריחן), אוכמניות ופירות יער, משימה זו מאתגרת במיוחד ומחייבת דגש חזק יותר על תנאי הגידול. 

  מקור הידיעה    קנדה - התפרצות סלמונלוזיס מקינוחים קפואים

  eclaire
  משרד הבריאות הקנדי סיים תחקיר בעקבות 85 מקרים וודאיים של סלמונלה מתוכם מעל 20 מאושפזים ושלושה מתים. המחלה הופצה בקינוחים קפואים מסוג פרוטיפרול ואקלייר שוקולד של חברת Celebrate. המקרה הראשון דווח בנובמבר 2018 והאחרון במאי 2019.

  מקור הידיעה    ארה"ב - ריקול של טיפות קנאביס עקב זיהום

  leaf
  חברת Standard Wellness ממדינת אוהיו הודיעה למפיציה להוריד מהמדפים טיפות קנאביס רפואי עקב חשד לזיהום. תחילת האירוע בשני מטופלים שהעלו לפייסבוק תמונות של לכלוך כהה בבקבוקוני המוצר.

  מנהל המזון והתרפות חוקר את המקרה.

   


  ניגריה - כ-200,000 מתים בשנה ממזון מזוהם

  nigeria
  ביום עיון שנערך במדינת Nasarawa ב-8/8/19, חשף מזכ"ל המשרד למדע וטכנולוגיה של ניגריה את הנתון המזעזע הזה. הוא אמר שכמאתיים אלף ניגרים מוצאים את מותם ממזון מזוהם במסגרת של כ-90,000 התפרצויות מדווחות בשנה. הוא קרא לבאי הכנס לשמש שגרירי בטיחות מזון בכל מקום בו הם פועלים. 
   
  הינשוף מדגיש, כי מצב בטיחות המזון במדינות מתפתחות הוא עגום. לפי הנתון הניגרי מדובר בשיעור תמותה של 1:1000. ראוי לציין, שמדינת ישראל פעילה מאד בתכניות חינוכיות במדינות עולם שלישי באמצעות גופים לאומיים כמו CINADCO במשרד החקלאות ומש"ב במשרד החוץ. גם מומחי שר יעוץ והדרכה מעורבים במאמץ זה על ידי העברת הרצאות והשתלמויות לאוכלוסיות אלה במסגרת מיזמים לאומיים.   ארה"ב - "מה קל יותר וטוב יותר מלול עופות שבחצר?"

  chick
  "כך חשבה גם דודה סימה, ולול בחצרה הקימה."  התפרצות לאומית קשה של סלמונלוזיס מצחיקה הרבה פחות מספר הילדים החביב "מקס ומוריץ". 
   
  המרכז לבקרת מחלות (CDC) הצליח לקשור בין כמעט 800 מקרי סלמונלה לבין מגע עם עופות חצר. גידול עופות בחצר הופך לנפוץ מאד בעולם המערבי, כולל בישראל. הפעילות עולה בקנה אחד עם ערכי קיימות. עופות משק שונים יכולים להיות נשאים של סלמונלה מבלי להראות סימנים קליניים. לכן, כל כך חשוב לרחוץ ידיים היטב עם מים וסבון אחרי מגע עם העופות, הלול ובמיוחד הלשלשת.

  בארוע הנוכחי דווח על שיעור אשפוז של כ-30%. כרבע מהנפגעים הם ילדים מתחת לגיל 5. עד כה דווח על שני מקרי תמותה.  גרמניה - בוטוליזם מאכילת דג מיובש

  fish
  חברת הדגים Ozean הודיעה על ריקול של כל קו הדגים המיובשים שלה מכל הזנים אחרי שאדם אחד חלה במחלת הבוטוליזם. לא ברור איזה סוג דג הוא אכל ולכן, למען הסר ספק, מורידים את כל המוצרים מהמדפים. תופעת התחלואה מבוטוליזם במוצרי דג המיובשים עם המעי ידוע בעולם. מדובר במעדן מסורתי רוסי וגם במקרה זה המוצרים נמכרו למגזר המהגרים הרוסים בגרמניה. בדרך כלל מוצרים אלה מיוצרים על ידי כבישה ממושכת במלח וייבוש באוויר.  
   
  בישראל היה מקרה של מוות מאכילת דג שיובש עם המעיים בשנת 1987. הרגולציה אוסרת על הכנת מעדן זה בדגים מעל גודל מסוים. החשש הוא, שהמלח לא יחדור עד לנבגים של הקלוסטרידיום בוטולינום שנמצאים במעיים של הדג. 

  זו לא הפעם הראשונה שמקרה כזה מתרחש בגרמניה. ב-2017 היה מקרה דומה.    בלגיה - חומר חיטוי במי קרחונים מאיסלנד

  lifjalla
  חברת Elementi, משווקת מוצרי Lifjalla בבנלוקס, הודיעה על ריקול של מים המשווקים בקרטונים של חמישה ועשרה ליטר עקב הימצאות חומר חיטוי במים אשר גרמו ל-pH נמוך ושינוי בטעם.   
   
  מדובר במים שמקורם בקרחונים באיסלנד.    צרפת - פיצוחים מסוכנים

  nuts
  חברת E. Leclerc, מורידה מהמדפים תערובות אגוזים אורגניים תחת המותג Bio Village עקב הימצאות רמות חריגות של רעלן העובש המסוכן Aflatoxin.  

  בתוך כך הודיעה חברת TerraSana הצרפתית על ריקול של חמאת בוטנים מאותה סיבה. לא ברור אם יש קשר בין המקרים.   בלגיה - נקניק סוס עבור כלבים יורד מהמדפים

  puppy
  חברת Maxi Zoo, מורידה מהמדפים נקניק לכלבים העשוי מבשר סוסים תחת המותג Wilderness עקב הימצאות רמות חריגות של קדמיום.

  ארה"ב - איחוד תיקים בתביעה הייצוגית נגד יצרן המזון לחיות מחמד Hill's

  law
  הפאנל השיפוטי בארה"ב הדן במקרים של תביעות דומות במחוזות שונים הורה לאחד שש תביעות ייצוגיות וקבע שבית המשפט הפדראלי בקנזס ידון במקרה. נקבעו עורכי הדין משני הצדדים. 

  מדובר באירוע שהתחיל בתחילת השנה בעקבות תלונה על תחלואה של כלב שצרך שימורי מזון מתוצרת חברת Hill's בארה"ב. החברה נמצאת בבעלות קולגייט-פלמוליב. בדיקת המוצרים הצביעה על כמות עודפת של ויטמין D. בעקבות הגילוי הורדו מהמדפים עשרות סוגי שימורים לכלבים. 

  לחברה היגיעה כמות מאד גדולה של תלונות על תחלואה ומוות מהרעלת ויטמין D. כאמור, הוגשו כבר שש תביעות ייצוגיות. אתר האינטרנט topclassactions.com מדווח שעוד 23 תביעות נמצאות בהליכים וייתכן שיצורפו גם. 

  סוכנות הידיעות VIN מדווחת שמקור התקלה הוא במנה אחת של premix ויטמינים שסופקה למפעל השימורים מחברת DSM. מתוך תחקיר האירוע נמצא שעובד במפעל DSM בניו ג'רזי התבלבל והוסיף לפרמיקס שק של ויטמין D במקום ויטמין E. מערכות הבקרה של ספק השימורים ושל יצרן השימורים נכשלו בזיהוי הטעות. לטענתם, כבר יושמו פעולות מתקנות למניעת הישנות.

  הינשוף מבקש להוסיף - כל אחד יכול לטעות, כולל אותו עובד מסכן שהתבלבל וגרם לארוע בקנה מידה עצום. מערכות ניהול בטיחות מזון מבוססות סקר סיכונים חייבות לזהות את הפוטנציאל של טעויות אנוש וליישם אמצעי בקרה למנוע אותן או לזהות את התרחשותן לפני שהמוצר מגיע לשוק. בעולם המתועש, בו פעולותיו של אדם אחד יכולות להשפיע על חייהם של מיליונים, לא סביר לסמוך על כך שאנשים לא יטעו או לא ישכחו. אם בסקר הסיכונים של הארגון שלך לא זוהה פוטנציאל של טעויות אנוש לאורך כל שרשרת הערך, עדיף לבצע הערכת סיכון מחדש, ויפה שעה אחת קודם.


  ארה"ב - עוף מטוגן, אבל לא עד הסוף

  chicken
  חברת Taylor Farms נאלצת לבצע החזרה מהשוק של מוצרי עוף מטוגנים אחרי שהתגלה כי הם לא טוגנו עד הסוף, דבר שיכול לאפשר לחיידקים מחוללי מחלה לשרוד.

  מנהל המזון והתרופות מסווג ארוע זה כ- Class I Recall (הרמה החמורה ביותר) בגלל הפוטנציאל לנזק בריאותי משמעותי, על אף שלפי מה שידוע לינשוף לא נמצאו חיידקים בפועל ולא דווח על תחלואה.
  ארה"ב - ספינת הפאר Carnival Fantasy נכשלה בביקורת תברואה

  carnival
  תחנת הרדיו, Cruise Radio, מדווחת שהספינה קיבלה ציון של 77 מתוך 100 נקודות בביקורת שגרתית של המרכז לבקרת מחלות (CDC). ביקורות אלה מתקיימות באופן שגרתי מהחשש להתפרצויות, במיוחד התפרצויות מנגיף ה- norovirus אשר נוטה לפקוד ספינות פאר בתדירות כל כך גבוהה עד שהמחלה הנגרמת ממנו זכתה לכינוי "cruise sickness".

  הינשוף מפנה את קוראיו לדו"ח הביקורת, הזדמנות להתרשם מעבודת הפקחים ומאופי ההערות.

  נכון לכתיבת שורות אלה האוניה עוגנת בכפייה עד להסדרת הממצאים ולביקורת חוזרת בנמל Mobile במדינת אלבמה.


  עבור לתוכן העמוד