צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
כניסה לאתר
דלג על כניסה לאתר כניסה לאתר
סגירה

כניסה לאתר

  .

  חדשות מהינשוף גיליון 99

  2/03/2020


  גופים זרים - ריקולים שונים


  צרפת - נקניק מבושל מעושן של המותג Andre Loussouarn מחשד להמצאות גוף זר מתכתי

  קנדה - טארט חמאה של חברת Mark Crest Foods עקב המצאות חלקי פלסטיק

  איסלנד - חשש לזכוכית בנקניק של חברת Herring and Fish, תחת המותג Ali

  ניו זילנד - קיש ירקות של המותג New World Northwood מחשד לגוף זר (שבבי מתכת)

  ארה"ב - בשר בקר טחון גולמי של חברת Amity Packing עקב חשד לזיהום בפלסטיק  ליסטריה מונוציטוג'נס - ריקולים שונים

   

  צרפת - נקניק בייקון של חברת Maison Guery

  קנדה - נקניקיות בקר של חברת Boucherie & Charcuterie J & R Kosher

  קנדה - נקניקיות בקר של חברת Boucherie du Marche

  קנדה - רולדת ברווז של חברת Boucherie du Marche

  לוקסמבורג - חשד לזיהום בסלט פלפל שחור וכופתאות של חברת Colruyt Group Luxemburg תחת המותג Boni   

  סלמונלה - ריקולים שונים

    

  ארה"ב - תוסף תזונה בשם napolina flax seed fiber - אבקה וקפסולות מחשד לזיהום   בחיידק. המרכיב החשוד הוא עלי senna (עשב המשמש כחומר משלשל, מאושר ע"י ה FDA)

  צרפת - נקניקיות כבד של חברת Andre Cuzaux

  גרמניה - שוקולד ממולא ברנדי של חברת CCV-Vertreibs תחת המותג Caractere

  קנדה - נבטי שעועית של חברת Fresh Sprouts
  קנדה - ריקול של צדפות (clams) בצנצנת מחשש לבוטוליזם

   


  clams
  היצרן Cielo Glamping Maritime בצע החזרה יזומה של צדפות בצנצנת עקב חשש להמצאות תנאים להתפתחות החיידק קלוסטרידיום בוטולינום
   ההחזרה היזומה בוצעה בעקבות פעילות של השלטונות הקנדיים (CFIA). ייתכן ובהמשך תהיה הודעה לציבור על החזרת מוצרים נוספים.

  תחלואה מקלוסטרידיום בוטולינום אינה נפוצה, למרות שחיידק זה מייצר את הרעלן הקטלני ביותר. הרעלן פוגע במערכת העצבים וגורם לשיתוק רפה. ללא טיפול תומך עד פינוי הרעלן מהגוף יכול גם להתרחש מוות כתוצאה משיתוק שרירי נשימה.


  לא דווח על תחלואה. הינשוף ממשיך לעקוב.


  מקור הידיעה


  ישראל - תינוקת שנפגעה מקלוסטרידיום בוטולינום


  babyb
  תינוקת בת 10 שבועות אושפזה בתחילת פברואר בבית החולים סורוקה עם תסמינים של חולשה ועצירות. אבחון החיידק נעשה גם בסיוע המכון הביולוגי בנס ציונה. לאחר טיפול תומך נשימתי התינוקת החלימה.
  הינשוף מזכיר כי בוטוליזם בתינוקות נגרם ע"י אכילת הנבגים עצמם, אשר מתפתחים במעי ומייצרים רעלן, זאת לעומת אנשים בוגרים, אשר צריכים להיחשף לרעלן על מנת לחלות. בדרך כלל מייחסים בוטוליזם תינוקות לאכילת דבש, אך לא ניתן לשלול מקורות מזדמנים אחרים. זו הסיבה שבגינה ממליצים לא לחשוף תינוק עד גיל שנה לדבש.

  מאמר על בוטוליזם תינוקות

  מקור הידיעה  מערב אירופה - החזרה יזומה של אורגנו בעקבות רמה גבוהה של אלקלואידים במספר מדינות

   


  oregano1
   רשת השיווק Lidl ביצעה החזרה יזומה של אורגנו יבש אריזת 7.5 גרם של המותג Kania בשל  המצאות רמה גבוהה של אלקלואידים מסוג פירוליזידין. מדווח על החזרה יזומה של מוצר זה במספר מדינות: בלגיה, גרמניה, דנמרק, בריטניה ולוקסמבורג.  על פי מקור הידיעה בדנמרק, Lidl קיבלה על כך הודעה מהספק שלה. יצרן המוצר הוא Weiand GmbH מגרמניה. בגרמניה בוצעה החזרה יזומה של מותגים נוספים.
   
  האלקלואידים הם תוצרים משניים בצמחים מסוימים אשר נוצרים ע"י הצמח כדי להגן על עצמו מפני מזיקים שונים. חומרים אלו עלולים לגרום לנזק לכבד ויכולים להיות קרצינוגניים (לגרום לסרטן).  צרפת ובריטניה - המצאות norovirus בצדפות oyster


  oyster
  הארגון הצרפתי Oulah הודיע על החזרה יזומה של צדפות בסלסלה במשקלים שונים עקב המצאות norovirus. 

  כמו כן, בבריטניה מדווחים על תחלואה של קרוב ל-200 אנשים מ-norovirus בעקבות אכילת צדפות. התחלואה החלה בנובמבר 2019 והיא קשורה לצריכת צדפות אשר נמכרו במספר מתחמי מזון והמקור שלהן הוא ממספר יצרנים ואתרי גידול.

  שירותי בריאות הציבור בבריטניה פועלים בשיתוף עם ה-Foods Standards Agency בבריטניה ובסקוטלנד. 

  שני מגדלים, בדרום ובמזרח בריטניה הפסיקו את הייצור כבר בנובמבר ומגדל נוסף הפסיק את פעילותו בינואר. גורמים רשמיים מדווחים כי אין קשר בין התפרצויות אלו לבין תחלואה דומה באירופה.

  מדובר בנגיף מאד מדבק אשר גורם לתסמינים של הקאות ושלשולים, לעיתים ממש בו זמנית. סימנים נוספים יכולים להיות חום נמוך, חולשה, כאבי ראש וכאבי שרירים.

  נגיף זה גם קיבל את הכינוי "cruise sickness" עקב אירועי תחלואה שאירעו בספינות שעשועים. סימני המחלה מופיעים יום או יומיים לאחר ההדבקה והתחלואה אורכת 2-3 ימים.  הטיפול הוא טיפול תומך של מתן נוזלים למניעת התייבשות. 

  במספר מדינות באירופה דווח על תחלואה בנורווירוס הקשורה לצריכת צדפות אשר מקורן בצרפת. בדנמרק 180 אנשים חלו. ובשוודיה 70. בצרפת מדווח על 1033 מקרים, כאשר 21 נזקקו לאשפוז.

  החזרה יזומה של צדפות נערכה במדינות לוקסמבורג, בלגיה, שוויץ , הונג קונג וסינגפור. גם בהולנד נצפתה תחלואה בנגיף לאחר צריכת צדפות.

  הינשוף מזכיר כי טיפול תרמי יכול למנוע תחלואה מפתוגנים שונים, כולל נורווירוס. אנשים בקבוצות סיכון כמו קשישים, ילדים, מדוכאי חיסון ונשים בהריון צריכים להימנע מצריכת מזון לא מבושל דיו, כולל צדפות.

  מקור הידיעה 

  מקור הידיעה

  בונוס קולינרי - הינשוף בדק את ההבדל בין clams ובין oysters. בעברית - הכל "צדפות", אך ההבדל הוא ש- clams הן צדפות ממים מתוקים ואילו oysters הן ממים מלוחים.

    

  צרפת - חשד להמצאות בצילוס צראוס בג'ינג'ר טחון

  ginger
  הארגון הצרפתי Oulah מדווח על החזרה יזומה של ג'ינג'ר טחון של המותג La Conquete des Saverus עקב חשד להמצאות בצילוס צראוס. 
  בצילוס צראוס הינו חיידק המייצר נבגים ונמצא בסביבה. החיידק מייצר רעלן אשר גורם לשלשולים או להקאות. סימני התחלואה יופיעו  מספר שעות לאחר אכילת מזון מזוהם, כאשר מחלת ההקאה מופיעה מהר יותר. התסמינים עוברים כעבור 24 שעות. 
  מזונות כמו חלב, בשר וירקות קשורים בתחלואה של שלשולים ואילו מחלת ההקאות קשורה במזונות כמו תפוחי אדמה, אורז ופסטה.
   

  ארה"ב - ליסטריה בביצים קשות


  boiled eggs
  ה-FDA הודיע על החזרה יזומה נרחבת של ביצים קשות מבושלות עקב נוכחות חיידק הליסטריה. הביצים נמכרו במספר רשתות כמו Walmart ו- Costco. הביצים יוצרו בגיינסוויל, ג'ורג'יה במתקן של חברת Almark Foods. 
  שבעה אנשים מחמש מדינות חלו, 4 אנשים נזקקו לאשפוז ואדם אחד נפטר בטקסס. גם תינוק שנולד נדבק בזמן ההריון, אך שרד.
  היצרן, מתוך עיקרון הזהירות, ביצע החזרה יזומה גם של מוצרים נוספים אשר יוצרו במתקן זה.

  מקור הידיעה


  ארה"ב- החזרה יזומה של חמאת בוטנים  עקב חשד לליסטריה


  peanutbutter
  מנהל המזון והתרופות בארה"ב מודיע על החזרה יזומה של חמאת בוטנים של המותג Nuts' N More עקב חשד לזיהום בליסטריה.

  הינשוף בדק ומצא כי גם בקנדה הודיעו על הורדה מהמדפים של מוצר זה.

  הינשוף תמה על אירוע זה, שכן מדובר במוצר לא אופייני לזיהום בחיידק הליסטריה. כמו כן על פי הידיעה מדובר ב-Listeria spp ולא ליסטריה מונוציטוגנס שהוא הזן הפתוגני. ייתכן שהחשיבה מאחורי כך היתה שאוכלסיית היעד למוצר זה הינה ילדים אשר רגישים יותר.

  חיידק אופייני יותר למוצר זה הינו חיידק הסלמונלה אשר חובב מוצרי מזון שומניים.

  העוקבים המסורים של הינשוף אולי יזכרו כי בגליון 90 של הינשוף , דווח על החזרה יזומה של חמאת קשיו עקב זיהום בליסטריה מונוציטוגנס.

  אין דווחים על תחלואה

  מקור הידיעה


  ארה"ב - פיתוח שיטה מהירה לבדיקת E. coli בבשר בקר טחון


  ecolibeef
  חוקרים בבית הספר לוטרינריה באוניברסיטת קנזס פיתחו שיטה מהירה לבדיקת E. coli מהזנים STEC בבשר בקר טחון.
  השיטה המקובלת דורשת בידוד וזיהוי החיידק ויכולה לארוך כשבוע ימים. בשיטה החדשה שפותחה תוצאות מתקבלות תוך יום. השיטה מבוססת על PCR - Polymerase Chain Reaction.
  הינשוף מזכיר כי חיידקי E. Coli מצויים במעיים של בעליי חיים שונים והינם חלק מהפלורה הטבעית. חלק מהזנים מייצרים רעלן ויכולים לגרום למחלת מעיים קשה, פגיעה כלייתית ואף מוות. 
  מוצרי בשר בקר טחונים וירקות ידועים כמועדים לזיהום בחיידק זה. הינשוף דווח על אירועים בעולם כמו בעלי תרד ובנבטים

  מקור הידיעה


  ארה"ב - אזהרה מצריכת תוספי תזונה המכילים מלחי cesium


  cesiumalert
  ה-FDA מזהיר צרכנים משימוש בתוספי תזונה המכילים מלחי cesium. על פי מחקרים קליניים ולא קליניים עולה כי קיים סיכון בריאותי בצריכת מלחי cesium כמו cesium chlorine. התופעות שדווחו הן פגיעה בקצב הלב, ירידה ברמת אשלגן, עוויתות, התעלפויות ומוות. ה-FDA ממליץ להתייעץ עם גורם רפואי לפני נטילת תוספי תזונה וממליץ לצוותים הרפואיים שלא להמליץ למטופלים על צריכת תוספי תזונה המכילים מלחים אלו.
  על פי אתר ה-FDA ישנם חולי סרטן אשר מחפשים טיפול אלטרנטיבי ונוטלים מלחי cesium. מנהל המזון והתרופות האמריקאי לא אישר שימוש במלחים אלו לחולי סרטן ומחקרים בבעלי חיים הראו הפרעות בקצב הלב.  אוסטרליה - המצאות חומר כימי בעלי נענע אורגניים ממצריים

  peppermint

  הודעה באוסטרליה על החזרה יזומה של עלי נענע ממצריים עקב המצאות חומר כימי. רשויות אוסטרליה לא פירטו את אופי החומר הכימי שנמצע בעלים הריחניים.  קנדה - החזרה יזומה של חלב עקב המצאות חומר חיטוי


  milk
  חברת Agropur Cooperative הודיעה על הורדה מהמדפים של חלב מהמותג Sealtest עקב המצאות חומר חיטוי. החברה הודיעה לשלטונות בקנדה - CFIA. דווח על מקרה תחלואה אחד הקשור למוצר זה. החברה דווחה ששיווקה מוצרים אלו באונטריו ובקוויבק. עוד הינשוף מציין כי הדווח הראשון היה ככל הנראה ב 25.1.20 וכעבור יומיים השלטונות בקנדה פרסמו רשימת מוצרים מתוקנת.
  ארה"ב- התפרצות תחלואה של דלקת כבד נגיפית A

  hepatitis
  מחלקת הבריאות בלונג ביץ', קליפורניה מבצעת חקירה של התפרצות תחלואה של דלקת כבד נגיפית A (צהבת A) בקרב אנשים שאכלו במסעדת 555 East American Steakhouse. מספר אנשים שאכלו בתאריך 24.12.19 או סביב תאריך זה אומתו כחולים בצהבת A. המקור לתחלואה עדיין נבדק ונמסר כי צוות המסעדה משתף פעולה עם הרשויות על מנת למנוע המשך תחלואה.

  מחלקת הבריאות מבקשת להודיע לציבור, כי מי שפיתח סימני מחלה עליו לגשת בהקדם לקבלת טיפול רפואי. אנשים מחוסנים לצהבת A מוגנים. מי שאינו מחוסן, עליו להתייעץ עם הרופא המטפל בנוגע לקבלת חיסון.

  התחלואה נגרמת ע"י נגיף שפוגע בכבד. מחלה מדבקת מאדם לאדם. הנגיף עובר באמצעות מזון ומים מזוהמים בצואת אדם ואינו נמצא בבעלי חיים אחרים. סימני המחלה כוללים עייפות, חוסר תאבון, כאבי בטן, בחילות, שתן כהה ובהמשך עור וריריות בגוון צהוב. תקופת הדגירה היא כ-28 יום אך יכולה לנוע בין 15 עד 50 ימים. 

  ניתן למנוע את המחלה באמצעות הקפדה על היגיינה אישית, שטיפת ידיים במים וסבון אחרי כל ביקור בשירותים, לפני טיפול במזון ולפני הארוחה. בנוסף הקפדה על תנאי סניטציה נאותים. כמו כן קיים חיסון בטוח ויעיל למחלה זו. ישנה חשיבות רבה לכך שעובדי מזון חולים לא יגיעו לעבוד על מנת למנוע אפשרות הדבקה של אנשים אחרים. 

  בעבר במדינת ישראל היו התפרצויות רבות של מחלה זו, אך בעקבות שיפור בתנאי הסניטציה במדינה ובעקבות מתן חיסונים, מספר האירועים פחת באופן משמעותי. החל משנת 2000 כל התינוקות הנולדים במדינת ישראל מקבלים חיסון צהבת A.

   עינו החדה של הינשוף שמה לב כי התאריך החשוד הוא ערב חג המולד, לא בטוח שזה מה שהאנשים ביקשו מסנטה קלאוס

  מקור הידיעה


  ארה"ב- אובחן עובד מזון חולה בדלקת כבד נגיפית A

  homosassahepatitis
  במחוז Citrus בפלורידה,  אובחן ע"י מחלקת הבריאות עובד מזון החולה בדלקת כבד נגיפית A.
  בעקבות חקירה אפידמיולוגית של מחלקת הבריאות במחוז, נקבע כי מי שאכל במסעדת Old Mill Tavern ב - Homosassa בתאריכים 19.1.20 עד 3.2.20 ייתכן ונחשף לנגיף. חיסון יכול למנוע מחלה במידה וניתן תוך שבועיים מזמן החשיפה.
  בכתבה הקודמת פורטו תסמיני התחלואה ואופן ההדבקה. 
  הינשוף מזכיר כי ההדבקה מאדם לאדם יכולה לקרות עוד בטרם האדם מראה סימני מחלה, באמצעות הפרשת הנגיף בצואה. מכאן קיימת חשיבות לשקול חיסון עובדי מזון ולא להסתמך רק על היגיינה אישית של העובדים.


  עבור לתוכן העמוד