צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
כניסה לאתר
דלג על כניסה לאתר כניסה לאתר
סגירה

כניסה לאתר

  .

  חדשות מהינשוף גיליון 74

  19/08/2014

   

  מקדוניה - התפרצות קטלנית של ליסטריה מחזיר מעושן

    

  אדם חמישי נפטר ועוד מספר מאושפזים מהתפרצות של ליסטריה מונוציטוג'נס במקדוניה. כעת מסרו השלטונות שאותר מקור הזיהום והוא כתף חזיר מעושן של חברת Ekstra Mein מהעיר קומונובה.

  הינשוף ממשיך לעקוב...

  מקור הידיעה

   

  ארה"ב - בוטליזם מאכילת רוטב פסטו

    

  לאחר ששני תושבי סינסינטי אושפזו עם בוטוליזם, מחלקת הבריאות בעיר מצאה כי רוטב פסטו של חברת VR Green Farms מקליפורניה הוא הגורם לתחלואה. סטיבן אנגלנדר, מנהל המרכז לבריאות הציבור במחלקת הבריאות בסינסינטי, אמר שתוצאות מעבדה הראו שאריות של הימצאות בוטוליזם מסוג B. שני החולים נמצאים בשנות העשרים לחייהם. מטופל אחד מחובר למכונת הנשמה והשני נושם בכוחות עצמו ומצבו משתפר.

  המוצר נמכר בצנצנות זכוכית. לינשוף עדיין לא ברור מה הייתה תקלת הייצור שאפשרה לחיידק להתפתח. ייתכן שמדובר בכשל בהגעה לטמפרטורה קריטית או ב pH לא מספיק נמוך. עם פרסום דו"ח התחקיר נעדכן. בעקבות הארוע החברה מורידה מהמדפים עוד מספר מוצרים דומים.

  ראוי לציין שארועי בוטוליזם ממוצרים תעשייתיים הם מאד יוצאי דופן. מאז שבארה"ב נחקק חוק ה HACCP הראשון ב 1973 התרחשו מספר מקרים בודדים במוצרים תעשייתיים ורוב המקרים הם ממזון ביתי או מזון בוטיק.

  מקור הידיעה

   

  צרפת - ריקול לגבינות מחשש לא. קולי  

  בצרפת, אירלנד, דנמרק, קנדה ועוד בוצעו ריקולים לגבינות שונות המיוצרות ע"י החברה הצרפתית Etoile du Vercors בשל הימצאות החיידק א. קולי O26: H11. החשד הוא כי גבינות אלו יוצרו מחלב גולמי מזוהם.  חיידק א. קולי O26: H11 יכול לגרום לשלשול דמי חמור וכאבי בטן. לא דווח על מחלות הקשורות לצריכת המוצרים הנ"ל.

  הזן הזה של חיידק הא. קולי שייך למשפחת חיידקי ה STEC המייצרים את טוקסין השיגה. הנציג המוכר והנפוץ יותר של המשפחה הוא הזן O157:H7 שהיה מעורב בהתפרצויות רבות, חלקן קטלניות. מקור הזיהום הוא בדרך כלל צואת בקר.

  מקור הידיעה בצרפת

  מקור הידיעה באירלנד

  מקור הידיעה בדנמרק

  מקור הידיעה בקנדה

   

  אנגליה - ריקול לדגים מעושנים מחשש לליסטריה   

  חברת The Fine Seafood מבצעת ריקול למוצרי הסלמון המעושן שלה בשל נוכחותם של רמות גבוהות של חיידקי ליסטריה מונוציטוג'נס. עד כה לא דווח על תחלואה הקשורה לצריכת מוצרים הלו.

  בתוך כך החברה הודיעה גם על ריקול של  מקרל מעושן בגלל טעות בסימון תאריך גמר השימוש. 

  הינשוף מדגיש כי וועדה מיוחדת של מנהל המזון והתרופות בארה"ב ישבה וגיבשה נייר עמדה מאד מקיף הנוגע לניהול סיכונים בתהליכי עיבוד קר של דגים. אחת ממסקנות הועדה היא שלא ניתן להבטיח שדג בעישון קר יהיה נקי מליסטריה מונוציטוג'נס באופן עקבי. קביעה זו מהווה אתגר משמעותי לצוותי HACCP ולרגולטורים ומחייבת צרכנים בקבוצת סיכון להיפגעות מליסטריה לשקול צריכה של מוצרים מסוג זה.

  קישור לנייר העמדה של מנהל המזון והתרופות

  מקור הידיעה

   

  אנגליה - ריקול למוצר שמנת עם בצילוס ציראוס   

  חברת Dairy Crest מבצעת ריקול של מוצר שמנת מופחת שומן שמיוצר עבור שומרי משקל, בשל רמות גבוהות של bacillus cereus, חיידק אשר יכול לגרום להרעלת מזון. הנזק הבריאותי מהרעלת בצילוס צראוס הוא בדרך כלל קל.

  החיידק אופייני במוצרי דגנים ובמיוחד באורז. הינשוף מעריך שבמוצר זה יש מקור צמחי לסיבים תזונתיים אשר הביא אתו את החיידק אל המוצר. נמשיך לעקוב. 

  מקור הידיעה

   

   קנדה - ליסטריה בפטריות טריות

  הסוכנות לפיקוח על מזון של קנדה מבצעת ריקול לפטריות טריות פרוסות מזן crimini מהמותג Avina בשל חיידקי ליסטריה מונוציטוגינס אשר התגלו בבדיקות שגרתיות. פטריות המזוהמות בחיידקיי ליסטריה עלולות שלא להראות או להריח מקולקלות אך עדיין לגרום לתחלואה. עד כה לא דווח על תחלואה הקשורה לצריכת הפטריות הנ"ל.

  ייתכן שמוצרים נוספים יורדו מהמדפים בעקבות הארוע.

  הינשוף מדגיש כי בשל אופיין של פטריות טריות קיים קושי לשטוף ולחטא אותן כמו תוצרת חקלאית אחרת ולכן חשוב לרכוש אותן ממקורות המבטיחים מניעת זיהום בגידול. בהסעדה מוסדית הינשוף ממליץ להשתדל להימנע מהגשת פטריות טריות אלא לשלב אותן בתבשילים.

  מקור הידיעה

   

   קנדה - ליסטריה בנקניק איטלקי

  הסוכנות לפיקוח על מזון של קנדה מבצעת ריקול לנקניק Genoa פרוס מהמותג Marc Angelo של חברת Concord Premium Meats בשל חיידקי ליסטריה מונוציטוגינס אשר התגלו בבדיקות שגרתיות. 

  הינשוף מזכיר שמאז אסון הליסטריה בחברת מייפל ליף בקנדה בשנת 2008 שלטונות קנדה לוקחים ברצינות יתרה כל חשש לנוכחות חיידק זה.

  לא דווח על תחלואה.

  מקור הידיעה

   

  ארה"ב - ויבירוזיס מאכילת רכיכות בוושינגטון 

  רכיכות ממפרץ Samish במדינת וושינגטון, הינן המקור למקרה תחלואה אחד לפחות. עוד שלושה מקרים בבדיקה. ההתפרצות נגרמה מהחיידק Vibrio parahaemolyticus. בעקבות האירוע מחלקת הבריאות של המדינה אסרה על דיג צדפות במפרץ עד 30 בספטמבר.החיידק  הוא קרוב משפחה של החיידקים הגורמים לכולרע. הוא חי במים מלוחים וגורם למחלה במערכת העיכול בבני אדם. ויבריו נמצא באופן טבעי במימיי החופים של ארצות הברית וקנדה, והוא מצוי בריכוזים גבוהים יותר במהלך הקיץ. יתכן שהגאות והשפל הנמוך ומזג האוויר השמשי והחם יצרו תנאים נוחים להתרבות חיידקי ויבריו. השלטונות בכל מקרה ממליצים לבשל צדפות.

  הינשוף מזכיר שהחיידק ויבריו וולניפיקוס הוא הגורם לפצעים נמקיים מדקירות של סנפירי חיידקי בריכה.

  מקור הידיעה

   

  סין - סוכריות יוגורט על בסיס חלב עם מלמין  

  רשויות אכיפת החוק בסין גילו בבדיקה שגרתית בסופרמרקט מלמין בסוכריות יוגורט המכילות רכיבי חלב. רשויות במחוז הדרומי של גואנגדונג תפסו מלאי עצום של ממתקים על בסיס חלב שנמצאו מזוהמים עם מלמין המשמש בתעשית הדשנים והפלסטיק והוא עלול לגרום ליצירת אבנים בכליות ולכשל כלייתי. מלמין נמצא לראשונה בפורמולת חלב לתינוקות בשנת 2008 בה שישה ילדים מתו וכמעט 300,000 חלו מצריכת אבקת חלב עם מלמין.

  הינשוף מזכיר למקבלי החלטות שסין מהווה מקור טוב למגוון חומרי גלם, חומרי אריזה ומוצרי מזון, אך יש להקפיד לרכוש רק מספקים אמינים שעברו ביקורת מטעם הקניין ולא רק מטעם גוף שלישי.

  למידע על מבדקים בסין

  מקור הידיעה

   

  קנדה - חשש להתפרצות אי קולי מאכילת נבטים

  לפחות עשרים וארבעה מקרי תחלואה של א. קולי בקנדה נקשרו לאכילת נבטי שעועית. בעקבות מספר מקרים של הימצאות E. coli O157: H7 באזור אדמונטון, שירותי בריאות של אלברטה (AHS) מייעצים לאנשים לנקוט אמצעי זהירות כדי למנוע את התפשטות המחלה.

  נכון לעכשיו נמצא קשר בין התחלואה לצריכת נבטים, אך לא נמצא "אקדח מעשן" והמקרה לא מיוחס למותג זה או אחר. טרם הסתיימה חקירת שרותי הבריאות. 

  מקור הידיעה

   

  ארה"ב - ריקול לתוספי תזונה מחשש לסלמונלה

  חברת תוספי התזונה Vibrant Health מבצעת ריקול לחלק ממוצריה בשל חשש לזיהום בסלמונלה. החשש נובע מריקול שבוצע לאבקת עלי פטרוזיליה אורגנית המשמשת לייצור אותם תוספים ואשר חשודה כי מזוהמת בסלמונלה.

  יצרנית אבקת הפטרוזיליה היא חברת Raw-Deal ממדינת ניו ג'רזי.

   

  הודעה מהחברה

  הודעה של מנהל המזון והתרופות על חומר הגלם המזוהם

  מקור הידיעה

    

  ארה"ב - ליסטריה בגבינה

   

  חברת Oasis Brands ממיאמי, פלורידה, הודיעה על הורדה מהמדפים של הגבינה הלבנה הרכה Quesito Casero מחשש להימצאות ליסטריה מונוציטוג'נס. החיידק נמצא בבדיקות שגרתיות וטרם דווח על תחלואה.  

   

  מקור הידיעה

   

   

  דנמרק - סלמונלה בחזה עוף הולנדי

   

  חברת Trust Food הדנית הודיעה על הורדה מהמדפים של חזה עוף מיובא מהולנד מחשש להימצאות סלמונלה. החיידק נמצא בבדיקות שגרתיות וטרם דווח על תחלואה.

   

  יודגש כי מדובר בחזה עוף גולמי והחשש שהחברה הביע הוא  מבישול לא מספיק או זיהום צולב.

   

  הינשוף מציין כי לא בכל מדינה היו עושים ריקול על סלמונלה שהתגלתה בחזה עוף גולמי... ודי לחכימא ברמיזא.

   

  מקור הידיעה

   

   

  עבור לתוכן העמוד